decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Jak podróżować po Edukacyjnym Wszechświecie
przybornik-ikona-dark

przybornik

Jak podróżować po Edukacyjnym Wszechświecie?

Edukacyjny Wszechświat Knowla Box
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Jak podróżować po Edukacyjnym Wszechświecie
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

8 MIN

opublikowany

2024-02-15 14:32:12
Spis treści

Posiadasz już swoje urządzenie Knowla z Edukacyjnym Wszechświatem i nie wiesz, od czego zacząć? Pozwól, że cię oprowadzimy i opowiemy, co możesz w nim znaleźć.

Pierwszy raz włączasz Knowla Box? Zajrzyj do tekstu: Jak zacząć przygodę z Knowla Box?, gdzie gdzie omawiamy wszystko krok po kroku.

Czym sterować?

Urządzenie Knowla Box można obsługiwać za pomocą:

 • klawiatury z touchpadem,
 • rzucanych w wyświetlany obraz piłeczek,
 • interaktywnych pisaków.

Wybór interakcji pozostawiamy w gestii użytkownika. Potrzebne przyrządy znajdują się w zestawie z urządzeniem.

Wszystkie aktywności można obsługiwać za pomocą każdej z wymienionych interakcji (zarówno na ścianie, jak i podłodze). W niektórych przypadkach jedna z nich może sprawdzić się dużo lepiej niż inne, np.: w Kaligrafii w Planecie SPE proponujemy wykorzystanie pisaków do ćwiczenia zapisu liter. Nasze sugestie sposobu interakcji znajdziecie w prawym górnym rogu każdego kafelka z aktywnością (pisak, piłeczka, ruch).

Na starcie podróży

Po uruchomieniu urządzeń Knowla, ukaże ci się widok naszego lauchera (główne okno aplikacji), w którym znajdziesz wszystkie nasze planety oraz aktywności. Po prawej stronie zobaczysz pasek boczny, na którym znajdują się przyciski, które pomogą ci w sterowaniu, m.in.: przełączania kart z planetami, przejścia do ustawień, gdzie znajduje się wybór języka i aktywacja licencji zakupionego pakietu, przejście do systemu Windows.

Taki sam pasek boczny możesz wysunąć też z lewej strony, klikając na strzałkę.

W głównym oknie znajdują się kafelki prowadzące do różnych planet. Planeta Fruu jest dostępna za darmo na wszystkich. Pozostałe zakupione planety należy aktywować samodzielnie (klikając na zębatkę -> “Aktywuj licencję”. Tam wpisz kod licencyjny i zatwierdź).

Aby przejść do zawartości wybranej planety, kliknij jej kafelek. Po lewej stronie pojawi nam się stworek danej planety wraz z jej opisem oraz instrukcją. Na kafelku planety kliknij Otwórz, żeby ujrzeć jej całą zawartość. Jeśli nie posiadasz danej planety, w tym momencie przekieruje cię na stronę z opisem planety.

Jakie planety znajdziesz w Edukacyjnym Wszechświecie?

Poniżej znajduje spis wszystkich, jakie obecnie można kupić w naszym sklepie:

 • Planeta Fruu – jest to planeta, od której wszystko się zaczyna. Przygotowana głównie z myślą o rozrywce i pokazania pełni możliwości Knowla Box.
 • Planeta Hopsa – mądra rozrywka dla przedszkolaków. Zawiera proste aktywności skierowane pod tę grupę wiekową. Poza rozrywkowymi aktywnościami znajdziemy tu także elementy kodowania i matematyki.
 • Planeta Sigma – planeta matematyczna. Zawiera bardziej lub mniej skomplikowane zadania matematyczne. Jej poziom jest nieco wyższy niż pozostałych planet: od przedszkola do klasy ósmej szkoły podstawowej.
 • Planeta Dż – planeta terapeutyczna dla dzieci z zaburzeniami mowy, dysleksji oraz innych zaburzeń logopedycznych. Z racji tematyki opiera się na języku polskim.
 • Planeta Ziuuu – zawiera zestawy ćwiczeń fizycznych, jogi oraz aktywności medytacyjne. Służy rozwojowi motoryki dużej, zwiększeniu sprawności fizycznej oraz relaksu.
 • Planeta Smart – zawiera dużo różnych aktywności mających na celu eksperymenty oraz doświadczenia nauką. Pozwala m.in. na przyswojenie wiedzy o Kosmosie oraz opanowanie podstaw rysunku/grafiki 3D w przestrzeni komputerowej.
 • Planeta M – rozwija motorykę małą, a tym samym pomaga też w opanowaniu pisania oraz rozpoznawania cyfr oraz liter.
 • Planeta Kontrast – planeta przygotowana z myślą o różnych zaburzeniach wzroku. Znajduje się tu wiele dostosowań aktywności pod różne specyficzne zaburzenia percepcji.
 • Planeta Spe – uwzględnia specjalne potrzeby edukacyjne dzieci, w tym dzieci autystycznych oraz z zespołem Downa. Zawiera uproszczone wersje aktywności, by odciążyć percepcję dzieci. Pozwala również na rozmowę o emocjach czy rozwój procesów poznawczych.
 • Planeta Emo – planeta całkowicie podporządkowania różnym emocjom. Ma skłaniać do większego rozumienia ich u siebie i innych, a także otwartą dyskusję na ich temat.
 • Planeta Hello – planeta z aktywnościami ćwiczącymi język angielski u najmłodszych. (JUŻ WKRÓTCE).

Więcej o każdej z nich znajdziesz w sekcji APLIKACJE.

A jak już znajdę się w aktywności?

Aby uruchomić aktywność, wystarczy jedynie kliknąć wybrany kafelek. Nie sposób prześledzić wszystkie aplikacje w jednym tekście. Każda planeta otrzymała swoją indywidualną instrukcję (umieszczone są w naszym blogu). W aktywnościach znajdziesz również tutorial (żółty przycisk w panelu bocznym).

Po uruchomieniu danej aplikacji możesz zobaczyć od razu samą aktywność lub litery/numery aktywności konkretnego wariantu aktywności (może się też pojawić opcja wyboru trybu dla jednego/dwóch graczy lub cztery różne światy). Brak takiego okienka nie oznacza, że jest tylko jedna wersja tej aktywności. Różne elementy mogą się tam zmieniać losowo.

Wszystkie opcje sterowania aktywnością oraz przyciski wyjścia znajdziesz w panelu bocznym, który znajduje się po obu stronach ekranu. Tu znajdziesz podstawowe przyciski w aktywności:

Wyszukiwarka aktywności

Znasz nazwę aktywności, ale nie pamiętasz, w której planecie się znajduje? Szukasz aktywności o określonej tematyce lub ćwiczącej określone umiejętności? Nie musisz przeglądać wszystkiego – wystarczy, że skorzystasz z naszej wyszukiwarki.

Po lewej zaznacz pola z cechami (obszary rozwoju lub wiek dziecka), które powinna zawierać poszukiwana aktywność, a tuż obok ukaże się zawężona lista aplikacji. Możesz też skorzystać z odnajdywania aktywności zaznaczonych przez ciebie jako ulubione. Po wpisaniu za pomocą klawiatury nazwy aktywności odnajdziesz ją po prawej stronie.

OOO

Jak dojść do aktywności? – 4 sposoby

Poniżej znajdziesz filmiki, które pokazują, jak można znaleźć i uruchomić aktywności.

Szukam w planecie

Z lauchera wejdź do planety i tam znajdź wybraną przez siebie aktywność.

Wyszukiwarka – kategorie

Przejdź do wyszukiwarki, gdzie możesz zaznaczyć wybrane kategorie.

Wyszukiwarka – ulubione

Na samym początku zaznacz na kafelku aktywności w laucherze gwiazdkę. Następnie po wybraniu kategorii ulubione w wyszukiwarce, pojawią się tam odpowiednie aplikacje.

Wyszukiwarka – wpisywanie nazwy

Otwórz wyszukiwarkę oraz wpisz zapamiętaną nazwę aktywności.

Podziel się!

decorator-green
favicon knowla eu
Zespół Knowla

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner