decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Jak zacząć przygodę z Knowla Box
tutorial-ikona-light

tutorial

Jak zacząć przygodę z Knowla Box?

Edukacyjny Wszechświat Knowla Box tutorial
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Jak zacząć przygodę z Knowla Box
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

13 MIN

opublikowany

2023-11-08 13:59:28
Spis treści

Poniżej znajdziesz szybki i podstawowy przewodnik, z którego dowiesz się, jak rozpocząć pracę z Knowla Box, Edukacyjnym Wszechświatem czy poszczególnymi aktywnościami.

Przygotuj urządzenie do uruchomienia

Wyjmij urządzenie oraz wszystkie elementy zestawu z opakowania. Podłącz kabel zasilający do urządzenia oraz do gniazdka. Samo urządzenie może stać w dwóch pozycjach. Wyświetlając obraz na ścianę: długi bok z lampą projektora powinien znajdować się na górze, a koła powinny znajdować się u dołu blisko ściany. Jeśli chcemy wyświetlać obraz na podłogę: krótki bok z kołami powinien stać na podłodze, a od strony długiego boku z lampą projektora będzie wyświetlany obraz.

Powierzchnia, na której wyświetlany będzie obraz, powinna być: jasna, gładka i twarda. Najlepiej, by w przestrzeni działania nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty.

Do interakcji z urządzeniem możesz korzystać z interaktywnych pisaków, piłeczek czy klawiatury z touchpadem, które znajdziesz w zestawie. Urządzenie odbiera ruch interaktywnego pisaka po obrazie oraz dźwięk uderzanej o wyświetlany obraz piłeczki. Klawiatura z touchpadem działa tak samo jak w standardowych komputerach.

Uruchom urządzenie

Aby uruchomić urządzenie, naciśnij przycisk z boku urządzenia.

Przy dwukrotnym naciśnięciu przycisku urządzenie się wyłączy (nie wyłączaj urządzenia z poziomu systemu Windows).

Po chwili na ekranie zacznie się uruchamiać oprogramowanie Knowla. Wybierz język, którym będziesz się posługiwać. Podłącz urządzenie do bezprzewodowej sieci internetowej, by mogło się zaktualizować do najnowszej wersji. Wybierz sieć i wpisz hasło za pomocą klawiatury.

Na start otrzymujesz darmową Planetę Fruu (Planetą nazywamy pakiet aktywności w naszym uniwersum), z której możesz zacząć już korzystać. Wystarczy, że na nią naciśniesz np. interaktywnym pisakiem oraz klikniesz przycisk otwórz na jej karcie. Znajdują się tam dwie aplikacje. Po kliknięciu na dowolną z nich, uruchomią się kolejne aktywności.

Jeśli posiadasz kody licencyjne na pozostałe Planety, aktywuj je

Kody licencyjne, które zakupiłeś, możesz otrzymać mailowo lub też znajdują się na zadrukowanym kartoniku. Kod wysłany mailowo powinien pojawić się na podanym przez ciebie mailu (sprawdź folder SPAM). Pudełeczka z fizycznie wysłanymi kodami otrzymasz w przesyłce z urządzeniem albo w oddzielnej przesyłce kurierskiej. Kod licencyjny składa się z ciągu liter i cyfr, które trzeba wpisać w aplikacji Knowla. Na kartoniku lub w mailu będzie zawarta nazwa Planety, której kod dotyczy oraz instrukcja jej wprowadzania. Każdą Planetę aktywujesz osobno. Jeden kod aktywuje jedną Planetę i raz zatwierdzony na urządzeniu traci ważność. Jeśli zamówisz urządzenie z Planetami, to wybrane przez ciebie Planety musisz samodzielnie aktywować za pomocą przesyłanych kodów. Nie zostaną one wcześniej zainstalowane na urządzenie przez nas. Planety można aktywować w dowolnej chwili od zakupu urządzenia. W każdej chwili można zakupić również kolejne Planety, by się nimi cieszyć na urządzeniu. Nie przestajemy rozszerzać naszego asortymentu aktywności i cyfrowych doświadczeń, więc pula Planet będzie się powiększać.

Jeśli chcesz aktywować Planetę, w głównym widoku aplikacji Knowla kliknij na zębatkę po prawej stronie ekranu, a następnie w menu u góry kliknij Aktywuj licencję. Za pomocą klawiatury przepisz kod licencyjny w pole, które pojawi się na ekranie i zatwierdź, gdy skończysz. Jeśli wszystko odbyło się prawidło, Planeta się odblokuje. W międzyczasie zaczną się pobierać zaktualizowane wersje aktywności. Postęp aktualizacji możesz śledzić po kliknięciu w pasek, który powinien się pojawić na górze ekranu w głównym widoku aplikacji Knowla. Ważne jest, by w tym momencie zapewnić stabilne łącze internetowe, bo inaczej aktywności się nie pobiorą. Po kilku minutach będzie można wejść w daną Planetę oraz obejrzeć aktywności.

Planety można nabyć, kontaktując się bezpośrednio z nami, za pośrednictwem naszego sklepu lub przez Moje Bambino. Opisy wszystkich planet znajdziesz w sekcji Aplikacje.

Baw się aktywnościami

Po kliknięciu w wybraną (aktywowaną) Planetę, a następnie w wybraną aktywność, będziesz już mógł się nią bawić i uczyć.

Każda aktywność posiada pasek boczny, który wysuniesz klikając w prawy lub lewy bok ekranu. Znajdują się tam przyciski służące do sterowania opcjami aktywności.

Aktywności działają na ścianie oraz podłodze. Zwróć uwagę na ikonki w prawym górnym rogu danej aktywności w menu. Informują o tym, czy aktywność przygotowana została z myślą o wykorzystaniu interaktywnych pisaków, piłeczek czy ruchu ciała. Jednak większość z aktywności można obsłużyć każdym sposobem interakcji. Tylko w niektórych przypadkach będzie preferowane i bardziej intuicyjne wykorzystanie jednego sposobu np. Rysuj szlaczki w Planecie M będą to jedynie interaktywne pisaki.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób działa dana aktywność, skorzystaj z instrukcji obsługi. Interaktywne tutoriale danej aktywności znajdziesz po jej uruchomieniu pod żółtym przyciskiem w panelu bocznym menu. Linki do opisowych instrukcji planet w formie pdf znajdziesz w punkcie 6 lub też bezpośrednio na naszym blogu. (link do tutoriali)

Pamiętaj, żeby przynajmniej raz na jakiś czas urządzenie miało dostęp do sieci internetowej. Masz wtedy pewność, że aktywności są w najnowszej wersji. Cały czas pracujemy nad tym, by jak najlepiej dostosować aktywności do potrzeb naszych użytkowników. W związku z tym z czasem mogą się pojawiać kolejne opcje lub usprawnienia, dostępne po aktualizacji. Same aktywności po pobraniu i aktualizacji nie potrzebują połączenia z internetem do działania.

Nie bój się bawić czy eksperymentować. Nasze propozycje zabaw oraz scenariusze zajęć wciąż będą się pojawiać na naszym blogu.

Możesz korzystać z systemu Windows

Do dyspozycji poza naszymi autorskimi aktywnościami masz również wszystkie możliwości systemu Windows. Na głównym ekranie aplikacji Knowla w pasku bocznym zobaczysz ikonkę Windows. Kliknij w nią, a cała aplikacja Knowla zminimalizuje się na pasku zadań. W każdej chwili możesz do niej wrócić, a w międzyczasie możesz korzystać z innych zasobów.

A co jeśli mam problem?

Po pierwsze zajrzyj do naszych instrukcji obsługi lub innych materiałów umieszczonych w zakładce tutoriale na naszym blogu. Tam wszystko dokładnie i precyzyjnie wyjaśniamy. Możesz także skorzystać:

  • z instrukcji obsługi aktywności dostępnej po włączeniu aktywności (żółta ikona)
  • z instrukcji Knowla Box dołączona do zestawu.

Jeśli tam nie znajdziesz odpowiedzi, to nie bój się z nami skontaktować telefonicznie bądź mailowo. Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie, rozwiać wątpliwości czy znaleźć rozwiązanie na problem, który cię spotkał.

Podziel się!

decorator-green
favicon knowla eu
Zespół Knowla

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner