decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Tylko spokojnie. Joga i mindfulness w edukacji dziecięcej
artykul-ikona-dark

artykuł

Tylko spokojnie! Joga i mindfulness w edukacji dziecięcej

mindfulness ruch sport
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Tylko spokojnie. Joga i mindfulness w edukacji dziecięcej
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

4 MIN

opublikowany

2023-10-10 07:21:00
Spis treści

Kiedy wchodzimy na grunt self-care (dbania o siebie), to hasła takie jak: joga czy mindfulness mają swój duży udział w dyskusji. Od lat, a można powiedzieć nawet od wieków, te techniki wspomagają ludzi w dążeniu do bycia lepszym. Na czym polegają i czy warto je praktykować już od najmłodszych lat?

Różna praktyka, ten sam cel

Obie techniki mają wspólną podstawę. Zarówno w jodze jak i w mindfulness (forma medytacji) chodzi o trwanie w teraźniejszości, czy to przez odczuwanie bodźców w czasie ruchu, czy przez stagnację w jednej pozie. Wydaje się to wręcz absurdalne, bo przecież jestem i żyję tu i teraz, więc po co mi jeszcze to praktykować?

Ciało może i trwa w tym momencie, jednak nasze umysły błądzą między przeszłymi wspomnieniami, przyszłymi planami, obawami czy ocenianiem samego siebie i wyrzucaniem sobie błędów. Natomiast w czasie krótkiej praktyki skupiamy się na własnych odczuciach ciała, przyglądamy się z boku i bez oceniania strumieniowi myśli i emocji, jakie przepływają przez nas. Obserwujemy to wszystko, a nawet pozwalamy sobie odpuścić. Dajemy dojść do głosu temu, co chce nam przekazać ciało lub umysł, a czego czasami nie chcemy dopuścić do głosu. Skupiamy się na oddechu lub na zmianach, jakie zachodzą w naszym ciele w czasie przyjmowania odpowiedniej pozycji.

Czy warto praktykować już od przedszkola?

Praktyka jogi i mindfulness ma swoje zalety potwierdzone różnymi badaniami również przeprowadzonymi wśród młodych uczestników. Poniżej kilka benefitów wynikających z praktyki:

  • Wpływają na samoregulację zachowania.
  • Praktyka jogi i mindfulness wspomaga regulację emocji. Rozwijają umiejętności społeczno-emocjonalne.
  • Mogą wspomagać relacje rówieśnicze i działania prospołeczne.
  • Redukują problemy z agresją i inne problemy behawioralne.
  • Pomaga skupić i skoncentrować się na zadaniu.
  • Mogą pozytywnie wpływać na pamięć roboczą, umiejętności planowania czy dostosowywania działania do sytuacji.
  • U dzieci z ADHD poprawia kontrolę nad działaniami hiperaktywnymi lub nieuważymi.
  • Redukują stres i niepokój. Pozwalają się zrelaksować.
  • Poprawiają jakość snu.
  • Poprawiają samopoczucie i jakość życia. Uczą radości z małych rzeczy. Czerpania energii z życia.
  • Jogę traktować można również jako aktywność fizyczną, przez co wprowadza wysiłek fizyczny do codziennej rutyny i poprawia kondycję fizyczną, balans, postawę, koordynację, świadomość ciała. Redukuje męczliwość.
  • Pozwalają lepiej zrozumieć siebie, a w tym swoje możliwości i ograniczenia.
  • Promują zdrowy tryb życia z elementami self-care.
Jak zacząć praktykę u dzieci?

Na samym początku znajdźmy miejsce na praktykę jogi lub mindfulness w codziennej rutynie dziecka. Nie potrzeba na to wcale dużo czasu ani przestrzeni. Na początku drogi krótkie sesje ćwiczeń pozwolą skupić się dzieciom na konkretnych pozycjach. Z czasem można rozwinąć i wydłużyć praktykę. Należy przygotować zestaw ćwiczeń do jogi, maty do jogi, poduszki, relaksującą muzykę. Możesz pomyśleć też nad zgaszeniem światła lub zasłonięciem okien.

Można też skorzystać z pakietów aplikacji Knowla. W Planecie Ziuuu znajdują się specjalnie przygotowane aktywności związane z jogą czy medytacją. W ramach praktyki znajdziemy zestawy pięciu różnych pozycji, których wykonanie prezentuje stworek na wyświetlanym obrazie. Wszystkie są powtarzane w trzech seriach. Całość trwa kilka minut. Znajdują się tam również trzy minutowe sesje relaksacyjne, gdzie przy różnych dźwiękach i otoczeniu, uczeń może sobie wygodnie usiąść i na chwilę skupić się na własnym oddechu. Wystarczy tylko włączyć daną aktywność i skupić się na sobie.

Kilka rad
  • Z początku może być trudno wytrwać w bezruchu i skupić się na własnych odczuciach. Czasami niektóre myśli czy bodźce mogą wydawać się zbyt natrętne by się ich pozbyć. To całkowicie normalne i spotyka nawet doświadczonych praktyków. W ramach możliwości trzeba pozwolić temu wszystkiemu sobie swobodnie płynąć i w jak najmniejszym stopniu ingerować w to, co się pojawia w naszej głowie. Po chwili może się okazać, że udało się nam wyciszyć. Innym razem to może być niewłaściwy czas i warto najpierw uporać się trochę z męczącym nas problemem. Nie zmuszaj siebie samej/samego do skupiania się, to nie zadziała.
  • Nie istnieje coś takiego jak perfekcyjna pozycja jogi lub też najlepsza poza do mindfulness. Każdy z nas jest nieco inaczej zbudowany czy rozciągnięty, więc nie zawsze uda nam się w pełni odtworzyć to, co komuś innemu przychodzi z łatwością. W czasie medytacji pozycja powinna być dla nas przede wszystkim wygodna na tyle, by swobodnie móc w niej wytrwać w bezruchu przez dłuższy czas.
  • Skupiamy się na oddechu. W obu przypadkach pozwólmy sobie swobodnie oddychać lub też praktykować świadome i głębokie oddychanie (wdech – pauza – wydech – pauza). Należy zwrócić uwagę, jak zmienia się ciało przy tej czynności. W przypadku jogi można pokusić się zmienianie pozycji zgodnie z oddechem.
  • Nie należy szarżować. Lepiej zacząć od prostszych pozycji i przechodzić kolejno do tych bardziej zaawansowanych. Jeśli coś nas boli w danej pozycji lub czujemy się niekomfortowo, należy wyjść z niej lub poszukać modyfikacji pozycji. Koniec końców joga ma sprawiać przyjemność i radość.
  • Zachęcajmy siebie i swoich uczniów do odkrywania możliwości własnego ciała i baw się dobrze! Doceńmy wspólnie, że robimy coś dla siebie!

Źródła:

https://www.mdpi.com/1660-4601/18/11/6091

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32213455/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36660255/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27044898/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29397087/

https://www.actionforhealthykids.org/activity/yoga-and-mindfulness

Podziel się!

decorator-green
Urszula Skorodziłło
Urszula Skorodziłło
Członkini Rady Programowej Knowla
Kognitywistka zafascynowana działaniem mózgu i zmysłów. Zajmuje się tworzeniem i analizą narzędzi psychometrycznych. W Knowli współtworzy, konsultuje aplikacje, tworzy scenariusze lekcji oraz dba o dostosowanie materiału dla młodych odbiorców.

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner