decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Program „Aktywna Tablica 2024” – trwa nabór wniosków
artykul-ikona-dark

artykuł

Program „Aktywna Tablica 2024” – trwa nabór wniosków

Aktywna Tablica Edukacyjny Wszechświat Knowla Box SPE specjalne potrzeby edukacyjne
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Program „Aktywna Tablica 2024” – trwa nabór wniosków
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

3 MIN

opublikowany

2024-03-21 11:48:25
Spis treści

Do 15 maja szkoły mogą składać wnioski w ramach rządowego programu Aktywna Tablica. Wsparcie będzie przyznawane na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych w celu rozwoju szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). 

Z dofinansowania można kupić urządzenia Knowla Box, Knowla Wall oraz pakiety Edukacyjnego Wszechświata. Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełniać, o jakiej kwocie wsparcia mowa i na co jeszcze można przeznaczyć środki z programu.

Kto może starać się o dofinansowanie w programie Aktywna Tablica? 
 • szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzedniej edycji programu na lata 2017–2019;
 • szkoły ponadpodstawowe;
 • szkoły kształcące uczniów niewidomych;
 • szkoły kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami,
 • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze;

Ważne! W latach 2020-2024 z programu można skorzystać tylko raz. 

Jaka jest kwota dofinansowania? 

Kwota dofinansowania zależy od rodzaju placówki składającej wniosek. 

 • Do 14 tys. zł każda szkoła podstawowa i ponadpodstawowa lub szkoła za granicą.
 • Do 35 tys. zł każda szkoła podstawowa kształcąca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami oraz każda szkoła podstawowa kształcąca uczniów niewidomych.
 • Do 100 tys. zł każdy specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy na zakup specjalistycznej drukarki.
20% musi stanowić wkład własny

Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa  i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

Za wkład własny uznaje się: 

 • wkład finansowy, który został przeznaczony przez placówkę na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii wskazanych we wniosku;
 • wkład rzeczowy w formie sprzętu komputerowego i innych urządzeń TIK wykorzystywanych jako pomoce dydaktyczne, zakupionych w roku złożenia wniosku, ale nie później niż do dnia złożenia wniosku o udział w programie.

Możliwe jest łączenie wartości wkładu finansowego oraz wkładu rzeczowego. 

Na co można przeznaczyć fundusze Aktywnej Tablicy?

Program Aktywna Tablica służy wyposażeniu szkół w nowoczesną technologię i programy, które wspomogą nauczanie uczniów oraz zdobywanie przez nich nowych kompetencji, w tym tych z zakresu TIK.

Sprzęty oraz pomoce dydaktyczne, możliwe do zakupienia za pomocą rządowego programu, mogą różnić się ze względu na placówkę edukacyjną, która taki wniosek składa. 

W przypadku szkół podstawowych i ponadpodstawowych są to:

 • Laptop wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu udostępnianego przez ucznia lub nauczyciela w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej.
 • Zestaw dla nauczyciela do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, w skład którego wchodzą: laptop, dodatkowa kamera internetowa, dodatkowy zestaw słuchawek, dodatkowy mikrofon, statyw, tablet graficzny lub tablet innego rodzaju służący w szczególności do rysowania elementów graficznych na komputerze, lub monitorze.
 • Tablica interaktywna z projektorem ultrakrótkoogniskowym.
 • Tablica interaktywna bez projektora ultrakrótkoogniskowego.
 • Projektor.
 • Projektor ultrakrótkoogniskowy.
 • Głośniki lub inne urządzenia pozwalające na przekaz dźwięku.
 • Interaktywny monitor dotykowy o przekątnej ekranu co najmniej 55 cali.
 • Specjalistyczne oprogramowanie lub materiały edukacyjne, wykorzystujące TIK, takie jak: wirtualne laboratoria, materiały do nauczania kodowania i robotyki.

Ważne! Po wysłaniu wniosku nie ma już możliwości zmiany w zakresie rodzaju sprzętu, pomocy dydaktycznych czy narzędzi do terapii. Zmianie może ulec kwota zakupu poszczególnych urządzeń z udzielonej dotacji i finansowego wkładu własnego, ponieważ na etapie składania wniosku jest to jedynie kalkulacja kosztów.

Knowla w Aktywnej Tablicy

W ramach finansowania programu Aktywna Tablica można kupić urządzenia Knowla Box, Knowla Wall oraz pakiety Edukacyjnego Wszechświata.

Knowla Box → Tablica interaktywna z projektorem ultrakrótkoogniskowym

Knowla Wall → Tablica interaktywna z projektorem ultrakrótkoogniskowym

Pakiety Edukacyjnego Wszechświata → Specjalistyczne oprogramowanie lub materiały edukacyjne, wykorzystujące TIK, takie jak: wirtualne laboratoria, materiały do nauczania kodowania i robotyki 

Dlaczego warto postawić na Knowla w Aktywnej Tablicy?

Knowla Box i Knowla Wall to nowoczesne rozwiązania multimedialne. Przekraczają one standardowe wykorzystanie obrazu projekcyjnego dzięki zastosowaniu krótkoogniskowego projektora marki Epson. Umożliwiają interakcję z wykorzystaniem specjalnych pisaków i piłeczek, wprowadzając ruch i zabawę podczas zdobywania wiedzy. Wszystko jest bezpieczne i łatwe w obsłudze.

Knowla Wall to stabilna i mobilna konstrukcja multimedialna. Została wykonana z trwałych materiałów, co czyni ją odporną na wszelkie nieprzewidziane zachowania dzieci. Sprawdza się w salach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni do wyświetlania obrazu na ścianach.

Knowla Box to mobilne centrum multimedialne. Pozwala na wyświetlanie obrazu na każdej podłodze oraz ścianie. Świetnie sprawdzi się w sytuacjach, w których urządzenie jest często przenoszone pomiędzy salami. Jest również znakomitą opcją dla miejsc, które oczekują różnorodnego wykorzystania urządzenia multimedialnego.

Edukacyjny Wszechświat składa się obecnie z 12 planet tematycznych, które trenują różnorodne umiejętności uczniów – od motoryki małej, przez zdolności matematyczne i programowanie, po emocje i zdolności społeczne. Wszystkie zapewniają setki godzin mądrej rozrywki. Każdą z planet, czyli każdy pakiet tematyczny, można kupić oddzielnie lub w zestawie. Zapoznaj się ze wszystkimi pakietami w sekcji Aplikacje

Ważne! W przypadku chęci zakupu urządzeń Knowla do placówki edukacyjnej w ramach programu Aktywna Tablica skonsultuj się z naszym dystrybutorem Moje Bambino

Do kiedy jest czas na złożenie wniosku?
 • do 15 maja – szkoły,
 • do 30 maja – organy prowadzące do wojewodów.

Do 30 czerwca nastąpi kwalifikacja wniosków, natomiast środki finansowe na zakup pomocy dydaktycznych powinny zostać przekazane do 31 sierpnia.

Źródło oraz szablony wniosku:

Podziel się!

decorator-green
favicon knowla eu
Zespół Knowla

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner