Scenariusz lekcji o kosmosie dla klas 1-3 ma na celu zapoznanie uczniów z podstawami astronomii, w tym rozpoznawaniem obiektów na niebie, zrozumieniem różnic między gwiazdą, planetą a księżycem, oraz poznanie nazw i cech charakterystycznych planet Układu Słonecznego. Zajęcia obejmują dyskusje, eksperymenty, prace plastyczne i wykorzystanie edukacyjnych aplikacji, mają na celu rozbudzenie zainteresowania kosmosem i naukami o nim.
Scenariusz lekcji o kosmosie
Klasy: wczesnoszkolne 1-3
Temat: Kosmiczna podróż wzdłuż Układu Słonecznego.
Cel ogólny:
Zapoznanie ucznia z wiedzą z zakresu Astronomii.
Cele operacyjne:
Uczeń wie, co może zaobserwować na niebie.
Uczeń zna najważniejsze pojęcia oraz postaci związane z astronomią oraz podróżami kosmicznymi.
Uczeń zna nazwy planet oraz ich cechy charakterystyczne.
Uczeń potrafi umiejscowić planety w odpowiedniej kolejności w Układzie Słonecznym.
Uczeń tłumaczy różnicę pomiędzy gwiazdą, planetą, a księżycem.
Uczeń zna podstawowe fakty na temat podróży kosmicznych.
Punkty podstawy programowej:
Podstawa programowa dla klas 1-3
- Do zadań szkoły w zakresie edukacji wczesnoszkolnej należy: 3a-b, 7a-b.
- Cele kształcenia, wymagania ogólne: III.5., IV.1,6,8,9.
Czas pracy: 3 godziny lekcyjne
Metody i formy pracy: dyskusja, wykład, eksperymentowanie, zabawa, prace plastyczne, dopasowywanie
Edukacyjny Wszechświat Knowla:
- Planetarium — Planeta SMART
- Orbity — Planeta SMART
- Planety od środka — Planeta SMART
- Wielkości planet — Planeta SMART
- Rakietą w kosmos — Planeta SMART
- Ocal planetę — Planeta Fruu
- Pokoloruj obrazek — Planeta Fruu
- Połącz obrazek — Planeta Fruu
Przebieg zajęć:
- Niebo nocą
- Rozmawiamy z uczniami o tym, co mogą zaobserwować nocą na niebie. Omawiamy takie obiekty, jak: gwiazdy, gwiazdozbiory, planety, Słońce, Księżyc (lub dodatkowo: meteory, meteoroid, meteoryty, planetoidy, komety, gwiazdozbiory znaków zodiaku)
- Być może przyda się:
- Statyczna grafika mapy nieba z zaznaczonymi gwiazdozbiorami dla dowolnego dnia i miejsca np.: http://www.wiw.pl/astronomia/niebo/
- Filmik o gwiazdozbiorach np. https://www.youtube.com/watch?v=zwxFyn6bF1I lub https://www.youtube.com/watch?v=rLpvLlR7Sfw
- Aplikacja na komputer pokazująca statyczny obraz nieba (można ustawić miejsce i czas) https://www.skymaponline.net/skymap.aspx
- Aplikacja na telefon pokazująca niebo w danym miejscu, czasie i przestrzeni: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.stardroid&hl=pl&gl=US
- Wycieczka do planetarium 🙂
- Narysuj swój gwiazdozbiór i nazwij go — Zadanie dodatkowe
- Na kartce rysujemy kropki w losowej odległości od siebie, stukając długopisem/mazakiem po kartce. Następnie szukamy wzorów między nimi. Kolejne kropki łączymy razem i nazywamy własny gwiazdozbiór nazwą, która odnosi się do przedmiotu lub osoby, którą dany układ przypomina.
- Kropki możemy również narysować w aktywności Rysowanie — Planeta Fruu, a następnie łączyć je wspólnie, pracując w grupie. Warto wykorzystać różne kolory.
- Kosmiczne odkrycia i podróże
- Omawiamy z uczniami podstawowe pojęcia związane z odkryciami lub podróżami kosmicznymi. Uwzględniamy ważne postacie historyczne:
- Ptolemeusz — teoria geocentryczna
- Mikołaj Kopernik — teoria heliocentryczna, planety poruszają się po okręgach
- Galileusz — potwierdzenie teorii heliocentrycznej
- Johannes Kepler — planety poruszają się po elipsach
- Izaak Newton — planeta przyciąga do siebie przedmioty, dlatego one spadają (każda obiekt przyciąga do siebie bardziej lub mniej, dlatego na Księżycu można skakać wyżej)
- Łajka — pierwszy pies w kosmosie
- Jurij Gagarin — pierwszy człowiek w kosmosie
- Neil Armstrong (razem z Buzz Aldrin, Michael Collins) – pierwszy człowiek na Księżycu, „to mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”
- Mirosław Hermaszewski — pierwszy Polak w kosmosie
- Możesz wykorzystać prezentację multimedialną lub inne materiały dydaktyczne.
- Omawiamy z uczniami podstawowe pojęcia związane z odkryciami lub podróżami kosmicznymi. Uwzględniamy ważne postacie historyczne:
- Dopasuj postać do zdania
- Ptolemeusz — Planety, Księżyc i Słońce krążą wokół Ziemi.
- Mikołaj Kopernik — Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię.
- Galileusz — Kopernik miał rację.
- Johannes Kepler — Orbity planet wyglądają jak jajka.
- Izaak Newton — Ziemia przyciąga do siebie spadające jabłka.
- Łajka — Jako pierwsza zaczekała w Kosmosie.
- Jurij Gagarin — Pierwszy człowiek pomachał Ziemi z Kosmosu.
- Neil Armstrong — Odcisnął ślad buta na Księżycu.
- Mirosław Hermaszewski — Pomachał polską flagą z Kosmosu.
- Przygotowanie rakiety
- materiały: rolka po papierze toaletowym, kolorowe kartki, bibuła farby/mazaki/kredki, inne materiały do ozdobienia rakiety, nożyczki, klej (przyda się też silniejszy klej niż ten w sztyfcie lub taśma klejąca, żeby skuteczniej przytwierdzić czubek rakiety)
- Z kolorowego papieru należy wyciąć: czubek rakiety, dwie/trzy podpory, okno i inne elementy ozdobne rakiety.
- Pomalować/pokolorować/ponaklejać ozdobne elementy na rolkę papieru toaletowego.
- Z wyciętych pasków bibuły (żółta, pomarańczowa, czerwona) formujemy płomienie ze startującej rakiety, które podklejamy od środka rolki papieru.
- Przykleić czubek rakiety i podpory. Nauczyciel może pomóc w przyklejaniu czubka rakiety, żeby się dobrze trzymał.
- Czas na kosmiczną podróż po Układzie Słonecznym
- Będziemy teraz zwiedzać Układ Słoneczny naszymi rakietami. Włączamy aplikację Planetarium.
- Prezentujemy nazwy wszystkich planet w kolejności. Warto, żeby uczniowie zapisali je w zeszycie. Należy pokazać, skąd zaczynamy podróż. Razem z uczniami ustalamy, jakie będą kolejne etapy naszej wycieczki. Każdy zaznacza sobie plan na karcie pracy. Powinno się w nim znaleźć: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Księżyc, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun (w aplikacji nie występuje Pluton, ale możemy o nim również wspomnieć).
- Od tej chwili uczniowie zamieniają się w astronautów podróżujących po kosmosie.
- Według tego planu poruszamy się po kolejnych obiektach Układu Słonecznego. Za każdym razem, kiedy startujemy z jakiejś planety, rakiety stoją na ziemi gotowe do startu. Odliczamy wspólnie, a dzieci startują rakietami i przez chwilę latają nimi w powietrzu. Po pewnym czasie docieramy do kolejnego obiektu i lądujemy na nim. W tym czasie dzieci mogą poruszać się swobodnie po całej sali lub tylko ręką ponad ławką. Po lądowaniu na każdej z planet opowiadamy nieco o obiekcie. Przykładowe informacje znajdują się niżej, w załączniku.
- Pomiędzy Marsem a Jowiszem znajduje się pas planetoid, więc przemieszczając się pomiędzy tymi planetami, należy wziąć pod uwagę meteoroidy i planetoidy, które się tam znajdują.
- Wszystkie obiekty pokazujemy w aplikacji Planetarium lub Wielkości Planet, w zależności od własnych preferencji oraz tego, co chcemy pokazać (w Planetarium mamy lepszy widok na wygląd planety, w Wielkościach Planet możemy również się im przyjrzeć, ale promienie Słońca mogą nieco zasłaniać. Możemy porównywać planety np. wielkościowo. Jedna z ciekawszych animacji, to „podróż do planety”). Obraz możemy wyświetlać na ścianie lub na podłodze, w zależności od liczby osób w klasie.
- Możemy również sprawić, że rakieta faktycznie wyląduje na danej planecie (przyklejenie jej do ściany za pomocą plasteliny lub postawienie na podłodze). Wtedy możemy prosić uczniów o wskazówki, w którą stronę lecieć. Tak samo dzieci mogą startować rakiety na swoich kartach pracy.
- Jeśli jest taka możliwość, to pozwalamy uczniom samodzielnie kolejno przyjrzeć się danemu obiektowi z każdej strony, za pomocą ustawień w aplikacji.
- Za pomocą aplikacji Planetarium, możemy śledzić kolejno, w jakim miejscu podróży jesteśmy.
- Uwaga, planety cały czas się poruszają wokół Słońca, więc należy dostosować kurs naszej rakiety.
- Pamiętajmy też, że trzeba wrócić na ziemię.
- Co dalej? — dodatkowo
- Możemy powiedzieć, że to tylko niewielki ułamek całego kosmosu i że niektóre gwiazdy, które widzimy, są bardzo daleko. Możemy pokazać nasze umiejscowienie w galaktyce i kosmosie. https://www.youtube.com/watch?v=DgqAAE9Aagc
- Zaprezentować m.in. animacje porównawcze planet: https://www.youtube.com/c/Interplanetary
- Zagrać w grę: https://360.articulate.com/review/content/d1a54a1a-eac3-4fae-aa59-c5fb9b730598/review
- Pokazać inne animowane filmy:
- czarna dziura: https://www.youtube.com/watch?v=ZL0SPqMnhLY
- układ słoneczny https://www.youtube.com/watch?v=yxVMhKt-cvI
- Możemy zaprezentować filmy lub zdjęcia obiektów kosmicznych, lub z podróży kosmicznych np.:
- Eksperymentować w przestrzeni kosmicznej np. zwiększając liczbę księżyców, zabierając Słońce, zwiększając lub zmniejszając atmosferę na Ziemi. Możliwe np. w grze: https://universesandbox.com/
- Podsumowanie (do wyboru)
- Dzieci mogą stworzyć notatkę, o tym, czego się dowiedziały, wierszyk, rysunek w kosmicznym temacie, opowiadanie itd. Forma dowolna.
- Uczniowie opowiadają, co najbardziej ich zainteresowało.
- Pozwalamy dzieciom swobodniej i dokładniej zobaczyć każdą planetę w aplikacji. Jeśli przez całe zajęcia korzystaliśmy tylko z jednej, to jest też szansa na zaprezentowanie drugiej.
- W aplikacji Orbity Planeta SMART uczniowie powtarzają sobie rozkład planet w Układzie Słonecznym, ustawiając odpowiednie planety na ich orbitach.
- Bawią się w aplikacjach: Wyprawa w Kosmos — Planeta Smart, Kolorowanki, Łączenie (jest kilka w tematyce kosmicznej), Ocal Planetę — Planeta FRUU.