decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Knowla Box sprawdzi się do pracy w grupie
tutorial-ikona-light

tutorial

Knowla Box sprawdzi się do pracy w grupie

Edukacyjny Wszechświat Knowla Box rywalizacja współpraca
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Knowla Box sprawdzi się do pracy w grupie
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

3 MIN

opublikowany

2024-04-17 19:18:10
Spis treści

Knowla Box to nie tylko indywidualna zabawa. To także aktywności, w których może brać udział cała klasa! Sprawdź nasze propozycje – zainspiruj się i przeprowadź ciekawe, interaktywne zajęcia grupowe.

Dostępne akcesoria

Jakie narzędzia są do dyspozycji? Interakcje z ekranem odbywają się za pomocą rzucanych piłeczek i interaktywnych pisaków.

Interaktywny pisak to cyfrowy długopis działający na podczerwień, z wymiennymi końcówkami. To narzędzie pozwala na bezpośrednią interakcję z obrazem wyświetlanym przez projektor – dziecko może rysować, pisać, czy zaznaczać ważne elementy bezpośrednio na obrazie.

Kolejnym elementem jest 40 piłeczek z tworzywa. Są dostarczane w komplecie z koszem do ich przechowywania. Dzięki ultradźwiękowym czujnikom umieszczonym w urządzeniu, każdy ruch piłeczki jest dokładnie rejestrowany. Piłeczki spełniają europejskie normy bezpieczeństwa i posiadają odpowiednie certyfikaty, co gwarantuje bezpieczne użytkowanie nawet przez najmłodszych uczestników zajęć.

Wspólny trening

Aktywności oznaczone żółtym ludzikiem wskazują na ćwiczenia, które może wykonywać cała klasa. Są to na przykład joga, trening fitness i ćwiczenia relaksacyjne na Planecie Ziuuu, aktywność „Emocje mają relaks” na Planecie EMO oraz aktywności „Ćwicz oddech”, „Gimnastyka buzi i języka” na Planecie DŻ.

Asystent Planety pokazuje kolejne ćwiczenia, a dzieci go naśladują. Cała grupa może zaangażować się we wspólną aktywność fizyczną, trenując ze stworkiem z aplikacji.

Po kolei po pisak

Ustawiamy uczniów w rzędzie lub – jeśli aktywność posiada tryb dwuosobowy – w dwóch. Każdy ma swój czas na zabawę oraz wykonanie prezentowanego zadania. Sporo aplikacji posiada co najmniej kilkanaście różnych aktywności lub kolejne plansze są całkowicie losowe, co sprawia, że każdy otrzyma własny zestaw zadań. Aktywności wyposażone są również w przycisk „odśwież”, dzięki czemu uczniowie mogą samodzielnie ponownie uruchamiać daną grę.

Przykłady zastosowań:

  • Każdy ćwiczy daną aktywność, na tym samym przykładzie, np.: pisanie konkretnej litery (Aplikacja: Pisz litery, Planeta M).
  • Każdy ćwiczy tę samą aktywność, ale otrzymuje inny przykład, np.: rozwiązuje inny numer aktywności w Odysei Kosmicznej (Planeta PI).
  • Uczniowie wspólnie tworzą jedno dzieło, np.: każdy dorysowuje coś do klasowego dzieła sztuki (Rysowanie swobodne, Planeta Fruu).
Na dwie osoby

Niektóre z aktywności posiadają tryb dwuosobowy lub są przeznaczone do wykonywania zadania wspólnie z drugą osobą. W trybie dwuosobowym dzieci mogą pracować niezależnie od tego, co robi osoba po drugiej stronie ekranu.

Znajdziesz je m.in. na Planecie PI, Planecie Sigma czy Planecie Hello.

Jedna osoba daje przykład

Do tej wyświetlanej na ścianie tablicy może podchodzić osoba wyznaczona lub chętna do wykonania zadania i pokazać pozostałym, w jaki sposób można działać. W innym wariancie włączmy daną aktywność na tablicy i ten, kto pierwszy zgłosi się z prawidłowym rozwiązaniem, może podejść i odpowiednio ustawić elementy.

Grupy rywalizują między sobą

Jeśli nie mamy wystarczająco przestrzeni, można podzielić grupę na drużyny i zorganizować rywalizację między nimi. Można wykorzystać zarówno pisaki, jak i piłeczki. Zliczamy w tabeli np.: punkty, liczbę poprawnych odpowiedzi w określonym czasie i wyłaniamy zwycięzców.

Kiedy jedna z grup rzuca piłeczkami w cele wyświetlane na obrazie, pozostałe mogą pomóc im zbierać piłeczki do kosza.

Gorące stoły

Przygotuj stanowiska z różnymi zadaniami. Praca na Knowla Box będzie tylko jednym z nich. Podziel klasę na grupy. Każda z nich w ciągu kilku minut zajmuje się zadaniem przy jednym ze stanowisk, po czym przechodzi do kolejnego. Czynność się powtarza, aż każda drużyna wykona wszystkie zadania.

Turniej klasowy

Dwie osoby mierzą się ze sobą, by przejść do kolejnego etapu i tak do finału. Wspólnie przygotujcie tabelę turniejową, w której będziecie zapisywać wyniki uczestników oraz regulamin turnieju, jasno określający zasady zabawy i kryteria oceny. Razem z uczniami wybierzcie komisję sędziowską – może to być sam nauczyciel lub uczniowie, którzy wolą pełnić rolę sędziego, niż brać udział w rywalizacji. Zaproponuj ewentualne nagrody i wyróżnienia.

Centrum multimedialnej rozrywki

Knowla Box to kompleksowe urządzenie wyposażone w komputer i projektor. Możesz na nim również korzystać ze wszelkich zasobów systemu Windows. Macie ochotę na bajkę? Potrzebny jest wam sprzęt do odtworzenia prezentacji? Chcecie czegoś poszukać w internecie? Wszystko to jest możliwe na Knowla Box, ponieważ urządzenie umożliwia przeglądanie internetu, prezentowanie materiałów i projekcję filmów.

Podziel się!

decorator-green
Urszula Skorodziłło
Urszula Skorodziłło
Członkini Rady Programowej Knowla
Kognitywistka zafascynowana działaniem mózgu i zmysłów. Zajmuje się tworzeniem i analizą narzędzi psychometrycznych. W Knowli współtworzy, konsultuje aplikacje, tworzy scenariusze lekcji oraz dba o dostosowanie materiału dla młodych odbiorców.

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner