decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Dinozaury wgryzają się w naukę – Dzień Dinozaura
przybornik-ikona-dark

przybornik

Dinozaury wgryzają się w naukę – Dzień Dinozaura

dinozaury kalendarz świąt Planeta Fruu Planeta Kontrast Przegląd międzyplanetarny
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Dinozaury wgryzają się w naukę – Dzień Dinozaura
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

4 MIN

opublikowany

2024-02-20 20:24:25
Spis treści

Poniżej znajdziecie zestaw zabaw dla dzieci w tematyce dinozaurów. Można je wykorzystać w ramach zajęć edukacyjnych w tym zakresie lub też jako motyw przyjęcia urodzinowego. Szczególną datą może okazać się 26 lutego, w którym obchodzimy Dzień Dinozaurów.

Uważaj na lawę!

Z pudełek po chusteczkach tworzymy buty dinozaura. Doklejamy im pazury oraz oklejamy lub kolorujemy według uznania. Potrzebujemy przynajmniej jednej pary stóp (warto mieć jednak zapasową parę).

W ramach zabawy dziecko zakłada na stopy buty dinozaura i ustawia się przed włączoną Knowla Box z wyświetlaniem na podłogę. Włączamy aplikację Chodzenie po śladach, która znajduje się w Planecie Kontrast. Uczestnik zabawy musi jak najdłużej utrzymać się na powierzchni lawy i nie może pozostać na innych skałach niż te ze śladami stóp. Reszta grupy liczy, ile kroków wytrzymał. Po skończonej zabawie oddaje buty kolejnej osobie z rzędu.

Innym wariantem zabawy może być chodzenie na czworaka jak dinozaur i mieszczenie się na utrzymujących się skałach. Do tego wariantu potrzebujemy butów na wszystkie cztery kończyny (ręce, nogi).

Gdzie się schowały?

Dinozaury mogą wydawać się przerażające. W tym prehistorycznym świecie ukryły się nasze stworki, wystarczy je znaleźć. Aplikacja dostępna jest na Knowla Box, Planeta Kontrast pod nazwą: Gdzie jest potwór? Aby prawidłowo rozwiązać zagadkę, dziecko musi prześledzić planszę lupą oraz kliknąć tylko na te stworki, które pojawią się na początkowej planszy aktywności.

Co je dinozaur?

Wycinamy z papieru głowę dwóch dinozaurów. Jeden z nich powinien być mięsożercą np.: Tyrannosaurus rex. Drugi jednym z przedstawicieli roślinożerców np.: Stegozaur. W koszu umieszamy piłeczki z przyklejonymi obrazkami mięsa, liści czy owoców. Zadaniem dzieci jest nakarmić głodne dinozaury zgodnie z ich preferencjami.

Jeśli posiadamy figurki lub dodatkowo wydrukowane wizerunki dinozaurów, to możemy również zlecić dzieciom przydzielenie ich do właściwego stołu z potrawami mięsnymi lub roślinnymi.

Skamieliny i wykopaliska

Razem z dziećmi przygotowujemy szkielety dinozaurów lub różnego rodzaju skamieliny (odciskając lub wycinając kształty) z masy solnej. Po jej wysuszeniu możemy zabawić się w wykopaliska. Wystarczy do pojemnika wsypać nieco piasku i ukryć w nim skamieliny i szkielety. Dzieci powoli pędzelkami będą mogły odkrywać kolejne znaleziska. Następnie zastanawiać się, co przedstawiają lub złożyć szkielet swojego pierwszego dinozaura.

Tropiciele dinozaurów

Ukrywamy w sali figurki dinozaurów lub ich wycięte postaci z papieru. Powinno być ich więcej niż dzieci. Zadaniem dzieci jest znalezienie ich wszystkich. Mogą wykorzystywać lornetki czy lupy. Na koniec każde z nich przelicza, ile posiada. Ich liczba będzie odpowiadała ilości piłeczek (plus jeden, jeśli są dzieci bez dinozaurów), jakie otrzyma do aktywności: Jajka (Planeta Fruu, Aktywności na ścianę). Jeśli dziecko nie znalazło żadnego, to otrzymuje jedną piłeczkę.

Co robią w ukryciu?

Dzielimy klasę na dwie grupy. Pierwsza z nich wciela się w dinozaury. Mogą być przebrane, ale nie jest to konieczne. Ich zadaniem jest wykonywanie różnych czynności, które wylosują (mogą odnosić się do faktycznych czynności dinozaurów lub też przedstawiać te bardziej ludzkie). Druga grupa to turyści, którzy chcą obserwować dinozaury w ich „naturalnym” środowisku. Ich zadaniem jest odgadnięcie, co właśnie robią dinozaury. Zabawa przypomina nieco kalambury.

W innym wariancie dinozaury mogą również swobodnie się bawić, działać lub wykonywać dowolne czynności. Turyści udają paparazzi i podglądają czy „uganiają się” za dinozaurami, robiąc im zdjęcia.

Inne dinozaurowe aktywności w Edukacyjnym Wszechświecie

Planeta Fruu:

  • Połącz kropki
  • Rysuj szlaczki
  • Ułóż puzzle
  • Połącz obrazki
  • Policz zwierzęta

Podziel się!

decorator-green
Urszula Skorodziłło
Urszula Skorodziłło
Członkini Rady Programowej Knowla
Kognitywistka zafascynowana działaniem mózgu i zmysłów. Zajmuje się tworzeniem i analizą narzędzi psychometrycznych. W Knowli współtworzy, konsultuje aplikacje, tworzy scenariusze lekcji oraz dba o dostosowanie materiału dla młodych odbiorców.

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner