decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Powiedz, jak się czujesz
przybornik-ikona-dark

przybornik

Powiedz, jak się czujesz?

emocje Planeta EMO Praktyczne pomysły
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Powiedz, jak się czujesz
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

5 MIN

opublikowany

2024-05-07 20:52:58
Spis treści

Aktywności Koło Uczuć i Termometr Uczuć z Planety Emo, umożliwiają dzieciom nie tylko identyfikację i komunikację ich emocji, ale także naukę o ich zmienności i wpływie na codzienne interakcje. Poprzez interaktywną zabawę uczniowie uczą się, jak ważne jest otwarte rozmawianie o swoich uczuciach oraz jak można rozwijać empatię i lepsze relacje z innymi. W tym artykule znajdziesz konkretne pomysły na wykorzystanie aktywności Knowla i poznasz korzyści, jakie niesie za sobą ’emo-edukacja’. 

Koło uczuć i Termometr uczuć w Planecie Emo

Na urządzeniu Knowla wybierz Planetę Emo i odszukaj aktywność Koło uczuć lub Termometr uczuć. 

W obu aktywnościach znajduje się siedem różnych emocji: radość, smutek, złość, strach, zdziwienie, wstręt i znudzenie, które zostały wybrane na podstawie koła emocji Kaitlin Robbs.

Koło uczuć i Termometr uczuć w Planecie Emo

Na początek zachęć uczniów do otwartości oraz do dzielenia się emocjami w naturalny sposób. Dzieci wchodzące do klasy zaznaczają odpowiednie pole na kole lub termometrach i dzielą się swoimi aktualnymi odczuciami. Wytłumacz, że każda z emocji jest potrzebna i nie należy się ich wstydzić. 

Jak działa Termometr uczuć i Koło uczuć? W obu aktywnościach możesz wybrać dowolną emocję oraz jej natężenie. Naciśnij na odpowiednie pole, a termometr się zapełni do odpowiedniego poziomu lub strzałka przeniesie się we wskazane miejsce koła. 

Aktywności mają też kilka dodatkowych funkcji. W panelu bocznym możesz ustawić czy widok ma być kolorowy, czy czarno-biały oraz czy na termometrach mają się pojawić cyfry określające natężenie. Na kole możesz zaznaczyć tylko jedną emocję, natomiast na termometrach emocje można zaznaczać niezależnie od siebie. 

Porozmawiajmy o emocjach

Jeśli po zaznaczeniu danej emocji, dziecko będzie miało ochotę, to może powiedzieć o przyczynie swojego samopoczucia. Zachęć je do głębszych rozmów przez zadawanie dodatkowych pytań. Zaproponuj pomoc lub radę. 

Klasa powinna być dla uczniów bezpieczną przystanią. Nikogo nie należy zmuszać do dalszych wyjaśnień, a decyzje dzieci powinny zostać uszanowane. 

Emocje zmieniają się przez cały dzień

W ramach zajęć plastycznych uczniowie mogą samodzielnie wykonać z papieru koło uczuć. Dziecko wycina koło oraz strzałkę i rysuje podziałkę na emocję. 

Całość spinamy ze sobą pinezką i korkiem lub gumką z drugiej strony. W trakcie dnia uczniowie będą zmieniać położenie wskazówki oraz monitorować jak, kiedy i dlaczego zmienia się ich humor. 

Na koniec dnia można przygotować podsumowanie, w ramach którego uczniowie opowiedzą o swoich obserwacjach. Wszystko powinno przebiegać z uwzględnieniem ich chęć dzieci do rozmowy. Warto zastanowić się, co pozytywnie, a co negatywnie wpływa na nastrój konkretnej osoby w ciągu dnia oraz jak te emocje można wykorzystać, zapobiegać im lub rozładowywać.

Emo-zabawy są potrzebne

Każda emocja jest ważna i informuje o jakiejś potrzebie. Emo-zabawa ułatwia ich wyrażanie.

Emo-zabawa ma wiele zalet:

  • pomaga zwiększyć swobodę w rozmowach o uczuciach i samoobserwacji;
  • rozwija relacje międzyludzkie;
  • rozwija empatię poznawczą;
  • pozwala budować bliższe relacje z innymi ludźmi;
  • daje młodym ludziom odwagę, by poprosić o pomoc;
  • kształtuje rozpoznawanie emocji u innych; 
  • wzmacnia rozwój empatii.

Podziel się!

decorator-green
Urszula Skorodziłło
Urszula Skorodziłło
Członkini Rady Programowej Knowla
Kognitywistka zafascynowana działaniem mózgu i zmysłów. Zajmuje się tworzeniem i analizą narzędzi psychometrycznych. W Knowli współtworzy, konsultuje aplikacje, tworzy scenariusze lekcji oraz dba o dostosowanie materiału dla młodych odbiorców.

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner