decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Jakie aplikacje edukacyjne dla klas 1-3 wybrać
artykul-ikona-dark

artykuł

Jakie aplikacje edukacyjne dla klas 1-3 wybrać?

aplikacje Edukacyjny Wszechświat klasy wczesnoszkolne technologia
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Jakie aplikacje edukacyjne dla klas 1-3 wybrać
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

5 MIN

opublikowany

2024-01-31 10:12:12
Spis treści

Na rynku jest dostępnych wiele edukacyjnych aplikacji, które przeznaczone są dla uczniów klas wczesnoszkolnych. Zastanawiając się nad ich wyborem na swoje zajęcia, warto kierować się kilkoma kryteriami, żeby odpowiednio dopasować je pod własne potrzeby. Nie wszystko bowiem sprawdzi się tak samo u każdego edukatora i w każdej grupie, a dobranie stosownych aplikacji do zajęć może stanowić nie lada sztukę. Poniżej znajduje się kilka cech, na które warto zwrócić uwagę, przyglądając się różnym propozycjom programów edukacyjnych.

Cel edukacyjny aplikacji

Pierwszą kwestią powinna być refleksja nad tym, co dana aplikacja edukacyjna dla klas 1-3 ma wprowadzić na twoje zajęcia. Może to być: nauka wybranego wycinka wiedzy, ćwiczenie umiejętności, dostarczanie czystej rozrywki lub nagrody dzieciom. W zależności od danego celu zajęć odpowiedź na pytanie, jaki program edukacyjny wybrać, może być inna. Na rynku funkcjonuje wiele aplikacji dotyczących np.: programowania, czytania, ćwiczenia motoryki małej czy kategoryzacji. Wystarczy więc znaleźć takie, które tematycznie cię interesują.

Odpowiedni wiek, odpowiedni poziom

Zwróć uwagę na to, czy poziom wiedzy lub umiejętności prezentowanych w danym programie edukacyjnym odpowiada poziomowi uczniów. Aplikacja edukacyjna nie powinna być bowiem zbyt trudna i skomplikowana, bo dzieci mogą jej nie zrozumieć w pełni. Nie może być również zbyt łatwa, gdyż nie stanowić będzie dla nich zbytniego wyzwania i będzie nudzić. Programy edukacyjne tworzy się zwykle z myślą o konkretnym przedziale wiekowym użytkowników, szczególnie jeśli mówimy o dzieciach, u których bardzo szybko zmieniają się potrzeby poznawcze, emocjonalne czy preferencje. Zwrócić uwagę, czy dana aplikacja edukacyjna jest przeznaczona dla klas 1-3.

Co zawiera i jak wygląda aplikacja edukacyjna

Dobra aplikacja powinna oferować różnorodność treści, aby dostosować się do różnych stylów uczenia się i zainteresowań dzieci. Powinna również odpowiadać twojemu stylowi prowadzenia zajęć. Różne sposoby interakcji oraz rodzaje ćwiczeń wspierają procesy uczenia się, które mogą być indywidualne dla każdego ucznia, a w dodatku zachęcają do aktywnego udziału dziecka w zajęciach. Przyjrzyj się również warstwie wizualnej i dźwiękowej, która powinna być atrakcyjna oraz dostosowana do wieku.

Specjalne potrzeby edukacyjne

W klasach pojawia się coraz więcej uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Należy więc również zadbać, by i oni czuli się częścią grupy, która aktywizuje się, korzystając z jakichś programów edukacyjnych dla klas 1-3. W ramach opisu aplikacji powinna znaleźć się informacja, czy jej twórcy brali ten czynnik pod uwagę. Jeśli nie, zawsze możesz samodzielnie rozważyć informacje o rodzaju rozgrywki, dźwiękach czy grafice i zdecydować, czy twoi podopieczni się w niej odnajdą.

Relacje w czasie gry

Edukacyjne aplikacje dla klas 1-3 powinny również zachęcać do interakcji między dziećmi, dzieckiem a nauczycielem, dzieckiem a rodzicem. To właśnie relacje mogą stanowić kluczowy element wspierający w czasie wspólnej nauki. Wybieraj aplikacje, które promują zdrowy czas ekranu oraz pozwalają na integrowanie się międzygrupowe. Aplikacje edukacyjne powinny być uzupełnieniem innych form nauki lub stanowić inspirację do aktywnego działania, a nie zastępować innych aktywności, takich jak zabawy na świeżym powietrzu, ćwiczenie fizycznie, eksperymentowanie czy czytanie książek.

Bezpieczeństwo dziecka

Sprawdź, czy program edukacyjny jest bezpieczny dla dziecka i jego prywatności. Jeśli aplikacja jest online, upewnij się, że zapewnia bezpieczne środowisko dla dzieci. Ochrania je przed niechcianymi treściami, reklamami, a także zabezpiecza przed dostępem do treści dla dorosłych. Zapoznaj się z polityką prywatności aplikacji edukacyjnej i upewnij się, że zapewnia ona odpowiednie zabezpieczenia danych osobowych dziecka.

Intuicyjność działania i wsparcie

Interfejs aplikacji powinien być prosty i łatwy w obsłudze. Dzieci powinny być w stanie korzystać z aplikacji bez zbyt dużego udziału nauczyciela czy rodzica. To samo tyczy się również ciebie. Sprawdź, czy aplikacja edukacyjna jest regularnie aktualizowana i czy oferuje wsparcie techniczne. Dzięki temu aplikacja edukacyjna będzie działać poprawnie i będzie dostosowana do zmieniających się potrzeb. Zwróć też uwagę czy oferowane są praktyczne materiały, czy wskazówki odnośnie do korzystania aplikacji: scenariusze zajęć, tutoriale, wspólne grupy do wymienia się pomysłami do wprowadzenia do klas 1-3. To z pewnością pomoże ci spokojnie rozpocząć pracę z aplikacją.

Opinie o programach edukacyjnych

Sprawdź, jakie opinie posiada dana aplikacja edukacyjna. To właśnie aktywni użytkownicy najwięcej mówią o faktycznym i praktycznym korzystaniu z danego programu. Recenzje dostarczają cennych informacji na temat jakości, bezpieczeństwa i wartości edukacyjnej. Rozejrzyj się po różnych forach lub rozpytaj u znajomych nauczycieli, lub rodziców o ich zdanie na temat danego programu edukacyjnego dla klas 1-3.

Eksperci zabierają głos

Innym sposobem może być obserwowanie profili marki lub ekspertów, na których będą się oni wypowiadać na tematy z tym kojarzone z daną aplikacją lub edukacją. Bardzo często różne programy edukacyjne były konsultowane z praktykami, ekspertami i edukatorami. Mogli oni aktywnie wyrażać swoje zdanie w czasie prac projektowych nad danym programem edukacyjnym, dbając o to, by odpowiednio przystosować go do pracy z dziećmi z klas 1-3. Inni twórcy w przestrzeni internetu mogą wyrażać swoje zdanie na wybrany temat. Dzięki temu możesz ocenić, czy edukacyjna aplikacja jest zgodna z aktualnymi standardami edukacyjnym.

Technikalia

Sprawdź, czy dany program edukacyjny dla klas 1-3 możesz obsłużyć na urządzeniach, które posiadasz. Zwróć uwagę czy potrzebujesz połączenia internetowego do działania aplikacji oraz w jaki sposób zapisuje się twój ewentualny progres. Jeśli to możliwe, wybieraj aplikacje, które umożliwiają korzystanie z treści offline. Pozwala to na elastyczne korzystanie z nich w sytuacjach bez dostępu do internetu. Ponownie możesz zerknąć na kwestię ewentualnego bezpieczeństwa danych swoich i dzieci. Przyjrzyj się licencji na korzystanie z aplikacji oraz na koszty, jakie możesz ponieść, wybierając daną aplikację.

Poszukujesz aplikacji edukacyjnych dla klas 1-3? Sprawdź nasze pakiety! Dokładamy wszelkich starań, żeby wprowadzać powyższe kryteria w życie. Szczegółowe opisy pakietów znajdziesz w sekcji aplikacje.

Podziel się!

decorator-green
Urszula Skorodziłło
Urszula Skorodziłło
Członkini Rady Programowej Knowla
Kognitywistka zafascynowana działaniem mózgu i zmysłów. Zajmuje się tworzeniem i analizą narzędzi psychometrycznych. W Knowli współtworzy, konsultuje aplikacje, tworzy scenariusze lekcji oraz dba o dostosowanie materiału dla młodych odbiorców.

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner