decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Dlaczego warto mądrze się bawić
artykul-ikona-dark

artykuł

Dlaczego warto mądrze się bawić?

edutainment kompetencje przyszłości nauka
decorator-blue-bazgry
decorator-yellow-star
Dlaczego warto mądrze się bawić
divider bottom black
divider bottom black mobile

czas czytania

6 MIN

opublikowany

2023-08-30 18:24:03
Spis treści

Jest takie popularne powiedzenie, które chyba słyszało każde dziecko: Najpierw nauka, później zabawa. Wypowiadane jest głównie w kontekście odrabiania lekcji po szkole. Ma ono pewną motywacyjną moc, ponieważ stawia zabawę jako nagrodę za ciężką pracę. Może jednak sprawić, że czynności związane z nauką przestaną być pozytywnie postrzegane, a przystępowanie do niej będzie odbywać się z niechęcią.

Edutainment, czyli połączenie zabawy i nauki, całkowicie to zmienia. Miksując jedno i drugie w tym samym czasie sprawia, że nauka staje się przyjemniejsza, a zabawa nieco mądrzejsza. Dlaczego jednak warto łączyć jedno z drugim?

Tak zaczynamy naukę

Po pierwsze zabawa jest naturalną i pierwszą formą zdobywania wiedzy o świecie wśród dzieci. W przyjemnym środowisku mają okazję do bezpiecznego testowania własnych umiejętności oraz wyciągania z nich wniosków na przyszłość. W dodatku, jest to zazwyczaj nauka nieuświadomiona. Dziecko nie ma pojęcia, że się właśnie czegoś uczy, a nadal robi to chętnie.

Możemy tutaj mówić o ukierunkowanej na naukę zabawie, na przykład eksperymentalnie sprawdzić, jak poruszają się samochodziki oraz mierzyć czas, odległość jazdy, żeby dowiedzieć się, jaką dane auto ma prędkość, ale nie tylko. Zwykła i swobodna zabawa również sprzyja rozwijaniu wiedzy czy umiejętności. Poruszanie lalkami sprzyja testowaniu różnych sposobów interakcji międzyludzkich, a budowanie czegoś w piaskownicy daje wiedzę o technikach budowlanych czy właściwości materiału, jakim jest piasek.

Zabawa sprzyja pamięci

Pamięć ludzka to wciąż nie do końca zbadany obszar przez naukowców. Nie mniej jednak dzięki badaniom naukowym jesteśmy w stanie przytoczyć kilka sposobów, które sprawiają, że długotrwale oraz dość w pełni pamiętamy rzeczy.

Emocje, jakie przeżywamy w danym momencie mają wpływ na to, jak zapamiętamy dane wspomnienie oraz pomagają nam przypomnieć sobie coś po czasie. Są jak zakładki w katalogach naszej pamięci. Dużo łatwiej przez to znaleźć te ciekawsze momenty. Tworząc zaś edukacyjne doświadczenie, sprawiamy, że wyróżni się na tle codziennego siedzenia w ławkach i zapisze się mocniej na kartach pamięci.

Każdy z nas pamięta te momenty, w których coś się udało lub coś osiągnęliśmy. Tak samo może być po rozwiązaniu problemu w ramach jakiegoś projektu. Po pierwsze, znowu mamy tu do czynienia z emocjami. Po drugie, takie momenty w życiu często odtwarzamy ponownie, opowiadając komuś o tym lub na przykład samemu sobie, żeby się dowartościować. Wracanie raz na jakiś czas do wspomnień czy różnych informacji, również wzmacnia pamięć o nich.

Przyjemność motywuje

Ludzie są niemal uzależnieni od czerpania przyjemności. Tak jesteśmy zbudowani. W naszym mózgu funkcjonuje szlak dopaminergiczny (układ rejonów w mózgu związany z wytwarzaniem dopaminy), który uruchamia się, kiedy robimy coś przyjemnego. Odpowiada między innymi za to przyjemne uczucie, które odczuwamy w pozytywnych sytuacjach. Jest to sposób naszego mózgu na nagradzanie i samomotywowanie się do dalszego wykonywania czynności dla nas pożytecznych. Wśród czynności związanych z odczuwaniem przyjemności znajdziemy na przykład rozrywkę, jedzenie, zdobywanie osiągnięć czy łupów na zakupach, czyli między innymi w takich sytuacjach, które ewolucyjnie pomagały nam w przetrwaniu (zdobywanie pożywienia, wzmacnianie relacji społecznych, dbanie o własne bezpieczeństwo).

Kiedy wykonujemy pewną czynność i zostajemy za nią nagrodzeni przyjemnym uczuciem spowodowanym uwolnieniem dopaminy, chcemy, aby dane zdarzenie się powieliło w naszym życiu, gdyż dobrze się wtedy czuliśmy. Tak rodzi się motywacja do poszukiwania takich uszczęśliwiających nas bodźców oraz angażowanie w to, po czym czujemy się dobrze. Jest to dążenie do wykonywania pewnej czynności, żeby uzyskać nagrodę zewnętrzną lub wewnętrzną, na przykład w postaci uwalniającej się dopaminy czy dobrego samopoczucia. Cały proces ma też ewolucyjne podłoże, żeby trzymać nas bliżej tych dobrych dla nas rzeczy, a daleko od tych złych.

Czemu nie wykorzystać tego mechanizmu w edukacji? Wykorzystując zabawę i edutainment, jesteśmy w stanie coś takiego powoli wprowadzić. Elementy rozrywkowe wplecione w materiały dydaktyczne sprawią, że uczeń będzie przyjemnie się czuł na danych zajęciach, ale również będzie zmotywowany czekał na kolejne zajęcia.

Wzbogaca o nowe praktyczne umiejętności

Długo by wymieniać wszystkie umiejętności, które można zdobyć w czasie zabawy i edutainmentu. Wiele zależy od samej formy takiej mądrej rozrywki. Wymienię kilka przykładowych:

 • planowanie, budowanie strategii,
 • rozwiązywanie problemów,
 • dyskutowanie,
 • wyrażanie własnych opinii i uczyć,
 • rozwijanie relacji międzyludzkich,
 • rozwiązywanie konfliktów,
 • rozwój fizyczny,
 • rozwijanie wyobraźni i kreatywności,
 • odkrywanie świata,
 • zrozumienie, skąd się biorą pewne zasady i zależności,
 • różnego rodzaju umiejętności techniczne i manualne.

Wzbogaca o nowe praktyczne umiejętności
To miło i efektywnie spędzony czas

Połączenie zabawy i nauki to bombowa mieszanka na lekcjach, która może przełożyć się na efektywność naszej nauki. Co równie ważne, będzie to także przyjemnie spędzony czas, który będzie budził w nas pozytywne odczucia. Taka win win sytuacja.

Źródła:

https://www.psychologistworld.com/emotion/emotion-memory-psychology

https://researchrepository.murdoch.edu.au/id/eprint/993/1/Published_Version.pdf

https://www.brainfacts.org/thinking-sensing-and-behaving/learning-and-memory/2018/motivation-why-you-do-the-things-you-do-082818

Podziel się!

decorator-green
Marta Zamośna
Marta Zamośna
Członkini Rady Programowej
Wspiera dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zajmuje się terapią ręki i zaburzeń motoryki małej. Rozumie potrzeby dzieci w spektrum autyzmu, ADHD czy FAS. Dla Knowli współtworzy aplikacje z pakietu SPE, tworzy scenariusze zajęć z wykorzystaniem rozwiązania Knowla w terapii.

Przeczytaj także

Postaw nudę do kąta
Jesteś nauczycielem, pedagogiem, prowadzisz placówkę edukacyjną, a może jesteś zaangażowanym w edukację rodzicem?
Zapraszamy do kontaktu z nami. Udzielimy wszelkich informacji, doradzimy, pomożemy dokonać najlepszego wyboru. Tak jak Tobie, zależy nam na poprawie jakości edukacji naszych dzieci!
top divider black
top divider black mobile
Nauka to potęgi klucz
logo knowla white
wall_box_banner